Flevo bike Luďka Zelinky

Autor: Láďa Bláha (ladislav.blaha(())lehokolo.com), Téma: Galerie strojů a lidí, Zdroj: vlastní
Vydáno dne 27. 01. 2005 (14105 přečtení)
flevobike-zelinka
Pěkné kolečko zvláštní konstrukce dle plánů od Flevobike stroje.
Holandská legenda Flevobike je k mání i jako sada plánů a podle nich si toto originální kolo postavil i Luděk Zelinka:
K výrobě lehokola; svařování mi dělal známý co má CO, frézování taky on, vždy jsem připravil, nařezal, obrousil a udělal tu otrockou práci atd. a strojní práci nechal na něm. Jinak je to jednoduchá konstrukce, to vidíš sám, materiál jackel 40x40x1,5 mm a 30x10x1. Sedlo je Optima od Azubu, výbava Shimano Alivio.
Měj se, Luděk.
Tohle originální kolo má zdánlivě velmi neobvyklou konstrukci řízení, ovšem podívejte se pozorně na úhly "vidlice" a "řízení " a zjistíte, že i při takto neobvyklém způsobu je zachována obecná zásada o stopě předního kola.
Neboli, že svislice spuštěná z osy kola protne zem asi o jeden až dva palce za průsečíkem osy řízení a země. Tohle by mělo platit u jakéhokoli kola a je dodrženo i zde. Poloha řízení pod sedačkou na tom nic nemění.
Vzdálenost těchto bodů se jmenuje Stopa (trail) a kolo musí být vždy "vlečené" = negative trail. Díky tomu při otočení řídítky kolo vybočí na druhou stranu a těžiště jezdce kolo jakoby nakloní dovnitř do zatáčky. Zárověň při puštění řídítek valivý odpor kolo uvede zpět do rovného směru. Když se stopa přežene, tak při puštění řídítek kolo padne do zatáčky. Když bude stopa malá, bude kolo živé na řízení a nestabilní v držení zvoleného směru v zatáčce.
Positive trail způsobí kolo zcela neřiditelné. Těžiště bude pracovat proti přirozenému náklonu do zatáčky.
Proto také nejde postavit jednostopé kolo se zadní řízenou vidlicí se slušnými jízdními vlastnostmi.
Plány na Flevobike najdete na webu v několika podobách a jsou i na CD jehož objednáním můžete podpořit provoz tohoto webu.

Flevo 28-28.jpg flevo 28-28R.jpg flevo26-28R.jpg