Nová lehací tříkolka v Čechách.

Autor: Láďa Bláha (ladislav.blaha(())lehokolo.com), Téma: Akce
Vydáno dne 23. 05. 2005 (24397 přečtení)
lehací tříkolka Azub T
Svezli jsme se novou lehací tříkolkou
Pokusy stavět a prodávat v Čechách lehací tříkolky se objevují a mizí. Znalci si pamatují poličskou Trine a její velmi pěkné tříkolky, které autor Vláďa Bartoš dělá už zase jen pro svou potěchu. Na loňské Spezi měla být česká Anatomic viz starší článek Lehociped pro radost zde na Lehokole.com. Na Spezi nebyla a na webu už taky není ani zmínka.

Poslední pokus (a držme mu palce, protože stroj je podařený) je tříkolka, kterou jsme měli možnost si vyzkoušet na letošním společném lehokolovém zájezdu Lehokolo.com, Azub.cz a Adventura.cz.
Jezdili jsme na ní spolu s účastníky zájezdu po cyklostezkách Lednicko Valtického areálu a dali na ní i jeden velmi solidní kopec. Celkem jsme najeli cca 70km převážně po silnicích a šotolině lesních cest.
Pár kilometrů jsem najel i po Praze ve velmi hustém pátečním provozu, když jsem tříkolku přebral na Smíchově a vezl ji na odjezdové místo na Pankrác.

Konstrukce
Jedná se o klasickou vyšší delta-tříkolku, neboli má dvě kola vzadu (jedno z nich je poháněné) a jedno řízené vepředu. Pohodlnou sedačku a vysoká řídítka ala Harley Davidson. Je celá z Hi-Ten oceli s pěkným lesklým modrým lakem.

Sedačka
Jsem zvyklý jezdit na laminátových sedačkách a tak jsem se těšil na seznámení s trubkami, sítí a širokým pěnovým sedákem. Sedačka nezklamala, je pohodlná i po delší době. Nic netlačilo a přitom záda dobře větrala. Líbila se mi možnost používat na kole obyčejný městský batoh, prostě se pověsí popruhy na rohy sedačky. Nepotřebujete žádné speciální brašny a po dojezdu ho hodíte na záda a jdete.
Tříkolka má velmi široký rozsah nastavení velikosti, svezl se desetiletý kluk i jeho dvoumetrový otec. Nastavení sedačky je velice jednoduché, povolí se dva rychloupínáky a celá sedačka se posune po hlavní trubce (čtverhranné) kam je třeba.

Pohon
Pohon je standardní od Sram 3x7 s gripshifty. Vepředu celkem velký trojtác a vzadu 13-28. Zadní nába s mechanickou kotoučovou brzdou a přehazovačkou je umístěna v "kleci" rámu uprostřed mezi koly a pohání zadní osu pomocí krátkého sekundárního řetězu. Rozsah rychlostí je celkem dostatečný, snad jen vzadu by mohl být ještě menší pastorek, přeci jenom mi na rovině 20 palcová kola nedovolila už jet rychleji, ačkoli nohy by ještě mohly. Otázkou ovšem je, zda stroji pro lidi s problémem se stabilitou zrovna tohle vytýkat.

Transport
Tříkolka se nám pohodlně vešla dovnitř do sedanu Seat Toledo. Jen jsme sklopili řídítka (ani jsme nezasouvali představec, nebylo to potřeba) a opěradlo sedačky. Sedák zůstal tak, jak byl nastaven na velikost posledního jezdce. kufrem najeli přes sklopená zadní sedadla dovnitř a přední kolo skončilo mezi opěradly předních sedadel. Myslím, že se tříkolka vejde i do menších aut (ono toledo taky není žádný obr), protože přední kolo mohlo být i o dalších čtyřicet centimetrů více vepředu, ale nebylo to třeba. Při demontáži nebo aspoň posunutí sedačky dopředu by se ušetřilo dalších deset centimetrů vzadu, ale zase opakuji, nebylo to třeba.

Zatáčky
Jediná delta tříkolka, se kterou jsem dosud jezdil, byla nízká Hase Kettwiessel se spodním řízením a tak jsem se dost obával převržení v ostřejší zatáčce. Nakonec to bylo celkem v pohodě. Nikdo jsme nezaznamenali nějaký problém. Najížděl jsem si zatáčky pomaleji než na kole a dával si pozor, za dva dny se mi nedovedlo ani zvednout kolo. Nejnepříjemnější nebyly ostré zatáčky, ale malé korekce v pražském ruchu, třeba změna pruhu nebo přejetí koleje. Věřím ovšem, že šlo spíš o nedostatek kontaktu se strojem, sžívat se s novým kolem na průjezdu Andělem na Smíchově od Ženských domovů ke Strakonické není dobrý nápad.

Kopce
Kopce jsem si na tříkolce vyloženě užíval. Na lehokole čím pomaleji jedete, tím hůř držíte stabilitu, v opravdovém kopci někdy bývá větší problém držet stopu (= nekličkovat) než kopec ušlápnout. Naproti tomu na tříkolce ... Čím pomaleji jedete ... tím pomaleji jedete. Nic víc. Prostě zvolíte převod a točíte a užíváte si krajiny a rovnováhu ať řeší ti, co mají o kolečko méně.

Na invalidy se netroubí
I sportovně ladění jedinci si s ní užili dost legrace, tříkolový šlapací Harley nás chytil a nepustil. V Lednici nám to nikomu nepřišlo divné, ale v Praze jsem se pocitu, že na mne hledí jako na nějak nemohoucího, nezbavil. Mělo to ovšem i výhody, při výjezdu na Pankrác jsem v jednom místě asi na sto metrů ucpal jediný pruh vedoucí vzhůru. S těžkým nákladem (skládačka Brompton a brašna s notebookem - celkem cca 17kg uvázaných gumicukem na sedačce) jsem se pomaličku šinul nahoru. Na kole by na mne troubili a chtěli abych uhnul a na tříkolce jen zírali a lapali po dechu.

Hustý
Typická reakce kolemjdoucích je Týýýýý .... to je hustýýýý.

Takhle chci skončit
Slovy přítele Lékárníka - "Takhle chci skončit svou cyklistickou kariéru. Až už budu starej šedivej vousáč, budu určitě mít tříkolku." Já dodávám, že by mi vůbec nevadilo, kdyby to bylo už napřesrok.

Více se o nové lehací tříkolce dozvíte od Aleše Zemánka z Azub.cz. Tato tříkolka je jako model T novým přírůstkem v nabídce lehokol Azubu.
dsc05223.JPG dsc05241.JPG dsc05242.JPG dsc05243.JPG
img_6886.jpg img_6901.jpg img_6902.jpg img_6903.jpg
img_6905.jpg img_6914.jpg img_6915.jpg