Lehas Svatopluka Zatloukala

Autor: Láďa Bláha (ladislav.blaha(())lehokolo.com), Téma: Galerie strojů a lidí, Zdroj: Svatopluk Zatloukal
Vydáno dne 03. 10. 2005 (9744 přečtení)
Lehas
Kolo-koncept - pěkná konstrukce s prostorovým rámem z běžných cyklo trubek

Problematikou lehokol jsem se zabýval od roku cca 1987. V té době nebyly ani informace ,ani možnosti. Debaty jsme občas vedli s Ing. Ivošem Hrubíškem (nyní redaktor v Cykloturistice ,ostatně v jeho pojednání v seriálu o lehokolech v tomto periodiku byly některé mé studie z té doby) ,který byl mým kolegou a s nímž jsme v roce 1991 formulovali záměr lehokola vyrábět ,kdy já měl být dodavatelem know how. Nicméně ,investor ,třetí z toho spolku jaksi neuspěl jinde a bylo po akci. Z té doby vlastně pochází tento koncept. Kolo bylo tehdy zhotoveno jako technologický a funkční vzorek a proto nebylo rešeno délkové nastavení šlapání a ani odpružení zadní stavby. Dlouho pak leželo v "depozitu" u mne doma a já jsem pri našich firemních účastech na Eurobiku (expozicích firmy Morati) vždy rezervoval čas na HPV sekci a debaty s nadšenci.
Před časem ,při návštěvě Turiji Kempe (provozovatel webu www.lehociped.cz) u nás ve firmě ,kdy přijel debatovat možnosti kolem lehaček ,jsme našli společnou notu a já se "přiznal" k mým aktivitám. No a taky jsem se "holedbal" že vyjedu také. No chvíli to trvalo ,nicméně oprášil jsem polotovary ,rekonstruoval zadek na kyvku ,dal to do laku ,znovu vybavil a vyjel.
Jízdní vlastnosti nejsou špatné ,přední odpruženou vidlici jsem už objednal a tak to brzy doladím. Řešení rámu se zdvojeným spodním nosníkem zabezpečuje torzní tuhost. Pri šlapání to neuhýbá, celkovou tuhost soustavy v krutu, tedy na kolech, nemám s čím porovnat. Stabilita je spíše dána zaúhlováním hlavy ,tady jsem si analyzoval vztah úhlu hlavy a stopy ve vazbě na ruzné režimy jízdy a diametrální rozdíl v zatížení předního kola oproti klasickému bicyklu. Teď bych tuto geometrii byl schopen optimalizovat ,kolo však už nebudu předělávat.
Možná ,že se některé prvky už prežily, či jsem je formuloval tehdy jinak, je to zkrátka konstrukce z roku 1991 a tedy 14 let stará.
Měl jsem snahu vždy formulovat nejen konkrétní stroj ,ale celý funkční a designový pohled ,tak aby byla čitelná linka celého rešení ,která se nespokojí jen s technickou částí pohledu. K tomuto záměru tehdy existovala i tříkolka ,několik variant vybavení dle použití atd. Je jasné ,že v té dobe nebyl výběr komponentu na té úrovni ,co je dnes. (Takový Rohlhoff - co k tomu "pošušnánícku" říct...).
A tak v mém počítači mám nyní konstrukce ,které odpovídají aktuální době ,technologii ,materiálu ,kompozitové technologii atd. Jsem stále presvědčen ,že tak jak se vyčerpal potenciál před příchodem MTB, kdy nový impuls pohledu na kolo rozjel celou novou epochu ,tak čeká i koncept lehaček ,který se muže stát stejnou injekcí .Technologie je na to připravena a teď jde o to ,jak rychle komerční sféra pochopí nutnost formulace ne technického ,ale designového a filozofického rešení ve vazbě na očekávání zákazníka.
Ještě poznámka na okraj: Jako odpovědný za design a konstrukci značky Morati (českoamerická značka titanových rámů kol) jsem měl velmi dobrou spolupráci na VŠ UMPRUM v Praze na katedře designu ,kde jsme realizovali zajímavou diplomovou práci na konceptu klik nové generace (bohužel bez realizace). No a při debatách jsme měli záměr formou diplomové práce vizualizovat koncept ,jak že by takové lehokolo mohlo vypadat očima profi designéra s podporou konkrétního technického a koncepčního zadání. No - sešlo z toho ,škoda...

Svatopluk Zatloukal

100_1961.jpg 100_1964.jpg 100_1965.jpg 100_1969.jpg
100_1973.jpg lehas2.jpg