lehokolo_com_ram.jpg


  Občasník Lehokolo
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání

 •   Vyhledávání

    Kontakt
  ladislav.blaha(())lehokolo.com 773885232

  Přestavba bikrosu na lehokolo
  Vydáno dne 27. 09. 2004 (25873 přečtení)

  Popis stavby mého prvního lehokola

  swb-frankenstein-blaha.jpg
  takhle frankenstein vypadal záhy po dokončení

  swb-frankenstein-albrecht.jpg
  takhle si ho upravil jeho nový majitel pan Albrecht

  První setkání s lehokoly
  Lehokola pro mne byla zcela neznámým slovem až do února 2001, kdy vyšel v Cykloturistice první díl seriálu „Kola zvaná ležatá“. Lehokola mne uchvátila. Sedl jsem k internetu a hledal informace.
  Pan Nakládal
  České zdroje mne přivedly na www.lehociped.cz, kde jsem od jejího provozovatele zjistil pouze, že jakýsi pan Nakládal z Brna vyráběl lehokola, ale dnes už je ve věku, kdy stavby lehokol zanechal. Pokusil jsem se tedy najít něco v angličtině podle slovníčku v téže Cykloturistice, který uváděl další pro mne zbrusu nové slovo: recumbent. A vyhledávač na mne vychrlil množství stránek, které se ostře dělily na dvě kategorie.
  Superstroje versus nadšenci
  V té první byla nádherná, vynikajícími komponenty osazená lehokola opatřená krásným lakem. Byla a jsou ovšem vysoko nad mé možnosti díky neskutečně vysokým cenám. Lehokolo v Evropě začíná na cca 1500 markách, ale standard je něco okolo 3000 a v USA jde o minimálně cca 650 a standardně asi 2000 dolarů. To pochopitelně obrátilo moji pozornost o to prudčeji k druhé skupině lehokolových stránek z vyhledávače. Na obrázcích na druhé skupině webových stránek s lehokoly byly roztodivné stroje často podivných tvarů a se šílenými mixy komponent. Vysoká cena lehokol a také asi jejich špatná dostupnost na trhu totiž nese jako svou kladnou stranu mince obrovské množství domácích stavitelů. A tito stavitelé se rádi pochlubí svými díly prostřednictvím webových stránek. Stahoval jsem další a další obrázky a začal ve mně pomalu klíčit plán zkusit si postavit lehokolo. Ne všechny stroje totiž vypadaly podivně, spousta z nich mohla směle konkurovat svým nablýskaným příbuzným z webů výrobců. Ke každé kategorii lehokol, krátká (SWB Short Wheel Base), dlouhá (LWB Long Wheel Base), kompakty (CLWB Compact Long Wheel Base) nebo nízká (LowRacer tj. nízké lehokolo pro závodění) lze najít na stránkách domácích výrobců (homebuilders) velmi dobrá kola včetně nákresů a někdy i plánů na výrobu. Stránky jednotlivých projektů jsou velmi často opatřeny i deníky ze stavby a prvních jízd.
  Jak moc nesvařovat
  Hledal jsem co nejjednodušší způsob, jak si postavit svoje vlastní lehokolo. Z obrázků jsem se přikláněl k SWB designu lehokola, a tak jsem v záplavě nejrůznějších plánů vybíral tahle krátká a studoval úhly a postupy, až jsem narazil na geniálně jednoduchý způsob, jak si to zkusit bez spasovávání jednotlivých trubek a velkého množství svarů a tedy nutnosti platit vysokou sumu za svaření od kvalifikovaného odborníka. Velké množství projektů lehokol je založeno na konverzi bikrosového kola. Umožňuje to vyhnout se pochybnostem o bezpečnosti kola připojením předsunutého šlapání k ověřenému rámu. Hlavní zatížení od sedícího jezdce nese původní nezměněný bikros.
  Konstrukce rámu a vedení řetězu
  K rámu bikrosu se vpředu přivaří část rámu silničního kola. Po vyzkoušení této varianty ji musím zodpovědně nedoporučit. Sedlová trubka silničního kola je příliš měkká a jednak při každém šlápnutí je vidět zhruba 0,5 cm průhybu a jednak se po asi půl roce celá ohnula směrem dolů. Takže lépe je vyříznout ze starého kola jen šlapání a použít obyč železnou trubku aspoň 50x1,5mm koupenou v nejbližší Feroně. Bikrosová kola jsou stavěna jako velmi živě reagující na řízení, a proto je pro lepší ovladatelnost a klidnější řízení vhodné rám bikrosu otočit vzhůru nohama. Dosáhne se tím méně strmého úhlu hlavové trubky a tedy i příhodnějšího sklonu přední vidlice. U svého kola jsem tento postup bohužel nepoužil, našel jsem jej až poté, co kolo bylo dávno hotovo. Je užitečné si dobře naplánovat úhel přední stavby, aby pokud možno zůstal řetěz na tahové straně zcela volně rovně bez nutnosti použít kladku a umožnil použít pouze trubkové vedení řetězu obvyklé u evropských lehokol. Při správné konstrukci lehokola plastová trubka na tahové straně pouze leží na řetězu vlastní vahou a chrání nohavice jezdce před umazáním od řetězu. Řetěz tedy (přestože přenáší celou sílu uvádějící kolo s jezdcem do pohybu) trubku neprořezává o žádnou hranu a pouze jí volně probíhá. Spodní trubka sice řetězu určuje dráhu a převádí jej vrchem přes přední vidlici, ale řetěz jí pouze probíhá a nepřenáší už žádnou velkou sílu. Pokud konstrukce neumožňuje ponechat řetěz na tahové straně rovný, je třeba vhodně umístit kladku. Kladek je třeba volit co nejmenší množství, neboť se snadno mohou stát slabým místem kola. Většina domácích stavitelů (ale i mnoho sériových výrobců lehokol) používá jako kladky koleček pro skateboard nebo inline brusle s vyfrézovanou drážkou (nejméně náročný postup je např. vyfrézovat ji pomocí pilníku a elektrické vrtačky).
  Řídítka
  Při troše štěstí a nenáročnosti lze použít původní řídítka, pouze otočená vzhůru nohama. Vznikne tím spodní řízení. Není to ovšem díky zcela opačným úhlům bikrosových řídítek nijak ergonomické řízení. Z tohoto důvodu a z jakési obecné sympatie jsem se rozhodl pro stavbu kola s horním řízením. Rozdělil jsem proto klasický představec pro horské kolo pasující do přední vidlice na dva kusy a pomocí objímky původně upevňující řídítka jsem pahýl představce nastavil duralovou trubkou. Do její vrchní strany je upnut původní bikrosový představec držící další kus duralové trubky sloužící jako řídítka. Řídítka lehokola slouží pouze pro řízení, neleží na nich zádná váha jezdce, a je tedy možné na ně použít i běžně dostupné trubky.
  Sedačka
  Nejjednodušší sedačky doma stavěných lehokol jsou většinou tvořeny dvěma kusy překližky polepenými molitanem. Ta moje se od nich moc neliší. Jedná se o hliníkový plech trhacími dutými nýty přinýtovaný na duralový obdélníkový nosník ohnutý přes trn. Celek je polepen dvěma vrstvami karimatky a s pomocí původní sedlovky a jednoduché plechové objímky přišroubován k rámu.
  Pocity z jízdy
  Velmi nezvyklé je zpočátku „autobusové řízení“, kdy nohy stále míří kamsi rovně a přední kolo zatáčí někde pod nimi. Chvilku jsem se to musel učit. Kupodivu i při pevné nijak neodpružené sedačce je jízda velmi pohodlná. Ale hlavně je ježdění na lehokole zábava. Člověk si musí zvyknout na obrovskou pozornost, kterou budí. Najednou na vás mává a směje se spoustu úplně cizích lidí.

  Přidávám text emailu do konference který jsem psal těsně po.dokončení.

  Můj první lehociped
  Absolvoval jsem několik jízd na Frankensteinu a je to dobré, chce to spoustu změn a pochopitelně hlavně uplně jiné kolo a osazení. Budu na něm teď jezdit do práce, to je asi 15km tam a 15 zpět po Praze nastěstí jen asi 4 jsou v provozu neboli skrze zácpu. Propletení se zácpou je v relaxované pozici s báječným rozhledem vynikajicí zážitek.Pro seriozní ježdění má kolo příliš malý rozsah rychlosti, nejrychlejší převod je asi jako skládačce.
  Do kopce je to opravdu nečekaná dřina, snad se to tréninkem zlepší, dost by pomohly nášlapy, ale ty jsou pro tuhle cenovou kategogii bohužel tabu. Možná zkusím něco na způsob Power Straps, které tak chválí Kent. Řízeni je dost živé, škoda, že ke speciálu RCN for homebuilders Laid Back jsem se dostal až po svaření, prté tip otočit rám bmx vzhůru nohama pro klidnější a stabilnější řízení bych určitě použil.
  Čili Frankenstein je asi celkem hotov a kromě drobných změn a případně nějakého levného laku na něm asi nemá cenu dále co měnit. Každé vylepšení komponent je tak drahé, že je lepší ho udržovat v chodu a postavit si úplně nové kolo.
  Pro zajímavost stavba vyšla na (bez cest):
  350,- dětský bikros, štestí bylo, že měl náby z favorita a pětikolo s favorití přehazovačkou
  65,- nové misky a věnečky, ztratil jsem totiž při rozebíráni bikrosu nějaké kuličky
  100,- za svařeni COčkem (za vlak, svářeči se mi zaplatit nepodařilo)
  150,- dvě kladky, koupil jsem je úplně náhodou v Plzni v servisu inline bruslí, jsou to na skateboard mizerná česká kolečka, leč byla levná, cena je za dvě včetně osiček a ložisek pro inliny, které do nich pasují, kolečka samotná stála 10,- jedno, tedy nikoli 1200,- sada čtyř bez ložisek jako v pražských skateshopech
  50,- vysoustružení drážek do koleček, nejdřív jsem to zkusil s prachbídným výsledkem sám v ruce na vrtačce, ale opravdu to stálo za houby
  100,- AL trubky pro nová řídítka
  20,- starý představec nalezený na půdě cyklobazaru, prté bikros měl samozřejmě jakousi raritní vidlici pro představec s průměrem 21,7 místo obvyklých 22,6. Představec jsem přeřizl a spodek je normálně upnut ve vidlici pro uchycení vysoké trubky řídítek a zbylý vršek je objímka pro stažení této trubky dole, nahoře je do trubky zasazen původní představec z bikrosu a v něm rovná kolmá trubka jako vlastní řídítka
  50,- úprava darovaného pětikola, vyhození praporků, aby se točilo na obě strany, pro budouci mezipřevod do rychla, nevím, jestli ho nakonec vůbec zprovozním, už teď to má do kopce moc tvrdé převody
  240,- AL plech a profil na sedačku, profil je ve svěráku ohnut a na něj trhacími nýty připevněn plech, takováhle sedačka je nic moc, ma neergonomický tvar, ale už tak asi zůstane, lepší až pro nové kolo
  260,- jediný skutečně kvalitní komponent na kole - zrcátka
  109,- nové páčky k brzdám, bikros měl nějaké z motorky, asi me čekají ještě špalíky, brzdí mi to teď mizerně
  70,- bowdeny a brzdová lanka
  TOTAL 1564,-

  Kromě výše uvedeného jsem použil ještě ve šrotu nalezený rám favorita, kousek železa plocháče, starou karimatku a něco šroubů z domácích zdrojů.
  Tohle lehokolo je možné postavit za nepatrně vyšších nákladů i čistě manažerským způsobem, ale na druhou stranu, kdo si kolo ze šrotu nepostaví, nebude na něm umět ani jezdit. Majitel levného lehokola musí slyšet, co se v kole děje dřív, než mu něco upadne a zasáhnout včas, je to jako se starým autem.
  Lehociped mě baví, projekt splnil cíl levně zkusit jaké to je a naučit se o nich (o lehokolech) něco víc. Půjdu do skutečného kola, zatím z finančních důvodů opět samostatně postaveného. Možná se můj názor změni, až zkusím česká lehokola.

  Hlavu vzhůru Láďa

  Frankenstein


  frankenstein-1-dily.jpg frankenstein-2-po-dokonceni.jpg frankenstein-3-lada-z-boku.jpg frankenstein-4-lada-celem.jpg
  frankenstein-5-klara.jpg frankenstein-6-ohnuty.jpg frankenstein-7-albrecht-spodni-rizeni.jpg frankenstein-8-albrecht.jpg

  Created by IrfanView  Související články:
  Zase jezdím na lehokole - tedy ve velomobilu :-) (28.10.2011)
  Higracer lehokolo na prodej (11.07.2011)
  Tříkolky na prodej (PRODÁNY) (27.05.2010)
  Nejlevnější (a skvělé) lehokolo (02.01.2008)
  Lehokola v tlači (02.10.2007)
  Lowracer Toxy ZR clone (21.03.2007)
  Flevoracer - kolo řízené nohama (04.01.2007)
  Bouřky jedou (27.11.2006)
  Nivnice 2005 - nová kola (23.10.2006)
  Tříkolka LOPED od Tomáše Křivohlavého (16.10.2006)
  Nový život kola Ukrajina (09.10.2006)
  Azub jde do dlouhých? - přestavba Azub Cé (30.09.2006)
  Konverze MTB (17.07.2006)
  Žehlička neboli FWD by Nink (18.12.2005)
  Dřevák od Ninka (12.12.2005)
  Překližkáč Jacoba Bloemberga - Sjaaka (10.10.2005)
  Lehas Svatopluka Zatloukala (03.10.2005)
  Mochet Velocar (04.09.2005)
  Lehokolové pokrytí (17.08.2005)
  ADIN bike (14.07.2005)
  Nová lehací tříkolka v Čechách - detail zadni stavby (30.05.2005)
  Nová lehací tříkolka v Čechách. (23.05.2005)
  Bent Oldtimer (16.05.2005)
  Znáte Power Grips? (11.04.2005)
  Nejlepší rychlost na kole je 8 km/h (14.02.2005)
  Ninkův nový stroj (07.02.2005)
  I do města to je ono (31.01.2005)
  Flevo bike Luďka Zelinky (27.01.2005)
  Nejmenší lowracer (18.12.2004)
  Easy Racer z Liberce (09.12.2004)
  Galerie českých lehokol (11.10.2004)
  Lehociped pro radost podruhé (24.09.2004)
  Lehociped pro radost (22.09.2004)

  ( Celý článek! | Autor: Láďa Bláha | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: vlastní )

    Novinky

  12.09.2007: Setkání lehokol 2007
  Sraz je od 14.-16.9 v Suchém u Boskovic. Podrobnosti tady.
  Czech Recumbent meeting in Boskovice 14th-17th september more here.

  23.12.2006: Novoroční vyjížďka 1.1.2007 12:00
  I letos (pardon příští rok) pojedeme na novoroční vyjížďku. Sraz je 1.1.2007 ve 12:00 na konečné metra Zličín. Kontaktní email je lehokolo(chcipla ryba)seznam.cz na hlavniho organizatora Jakuba. Lehni!

  22.09.2006: Prodám vzpřímený tandem
  Amatérsky vyrobený ze dvou MTB osazení Shimano Exage 400 LX 7speed. Jen do dobrých rukou za 5000 Kč.
  Máme ho rádi, ale ... máme nový ... lepší (... ten se nezakecá).
  Fotky zde Tak tandem je prodán. Sorry


    Facebook

  Beylikdüzü Escort Gold Escort adana escort çukurova escort seyhan escort yüreğir escort adıyaman escort besni escort gölbaşı escort kahta escort afyon escort bolvadin escort dinar escort sandıklı escort aksaray escort eskil escort gülağaç escort ortaköy escort amasya escort merzifon escort suluova escort taşova escort ankara escort çankaya escort keçiören escort yenimahalle escort antalya escort alanya escort kepez escort muratpaşa escort ardahan escort çıldır escort göle escort hanak escort artvin escort arhavi escort borçka escort hopa escort aydın escort efeler escort nazilli escort söke escort balıkesir escort altıeylül escort edremit escort karesi escort bartın escort amasra escort kurucaşile escort ulus escort bayburt escort aydıntepe escort demirözü escort bilecik escort bozüyük escort osmaneli escort söğüt escort bursa escort gerede escort göynük escort mudurnu escort çanakkale escort biga escort çan escort gelibolu escort çankırı escort çerkeş escort ılgaz escort şabanözü escort çorum escort alaca escort osmancık escort sungurlu escort diyarbakır escort bağlar escort kayapınar escort yenişehir escort düzce escort akçakoca escort gölyaka escort kaynaşlı escort edirne escort ipsala escort keşan escort uzunköprü escort erzincan escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort erzurum escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort eskişehir escort odunpazarı escort sivrihisar escort tepebaşı escort gaziantep escort nizip escort şahinbey escort şehitkamil escort giresun escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort gümüşhane escort kelkit escort kürtün escort şiran escort hatay escort antakya escort defne escort iskenderun escort ısparta escort eğirdir escort şarkikaraağaç escort yalvaç escort istanbul escort bağcılar escort esenyurt escort küçükçekmece escort izmir escort bornava escort buca escort karabağlar escort kahramanmaraş escort dulkadiroğlu escort elbistan escort onikişubat escort karabük escort eskipazar escort safranbolu escort yenice escort karaman escort ayrancı escort ermenek escort sarıveliler escort kars escort kağızman escort sarıkamış escort selim escort kastamonu escort cide escort taşköprü escort tosya escort kayseri escort kocasinan escort melikgazi escort talas escort kilis escort elbeyli escort musabeyli escort polateli escort kırıkkale escort delice escort keskin escort yahşihan escort kırklareli escort babaeski escort lüleburgaz escort vize escort kırşehir escort çiçekdağı escort kaman escort mucur escort kocaeli escort darıca escort gebze escort izmit escort konya escort karatay escort meram escort selçuklu escort kütahya escort gediz escort simav escort tavşanlı escort malatya escort battalgazi escort doğanşehir escort yeşilyurt escort manisa escort akhisar escort turgutlu escort yunusemre escort mardin escort artuklu escort kızıltepe escort midyat escort muğla escort bodrum escort fethiye escort milas escort nevşehir escort avanos escort gülşehir escort ürgüp escort nevşehir masaj avanos masaj gülşehir masaj ürgüp masaj niğde escort bor escort çiftlik escort ulukışla escort ordu escort altınordu escort fatsa escort ünye escort osmaniye escort bahçe escort düziçi escort kadirli escort sakarya escort adapazarı escort akyazı escort serdivan escort samsun escort atakum escort bafra escort ilkadım escort sinop escort ayancık escort boyabat escort gerze escort sivaslı escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort tekirdağ escort çerkezköy escort çorlu escort süleymanpaşa escort tokat escort erbaa escort niksar escort turhal escort trabzon escort akçaabat escort araklı escort ortahisar escort uşak escort banaz escort eşme escort sivaslı escort van escort erçiş escort ipekyolu escort tuşba escort yalova escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort yozgat escort akdağmadeni escort sorgun escort yerköy escort zonguldak escort çaycuma escort devrek escort ereğli escort

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

  Další skvělá kola najdete na: Skládací kola | Brompton
  Skládací kola na VeloRama.cz| Skladaci kola Brompton na Velorama.cz
  Městské kolo CityVelo.cz