lehokolo_com_ram.jpg


  Občasník Lehokolo
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání

 •   Vyhledávání

    Kontakt
  ladislav.blaha(())lehokolo.com 773885232

  Velomobily - 1.díl
  Vydáno dne 19. 12. 2011 (29825 přečtení)


  Jak by mohl vypadat ideální praktický velomobil  V diskusním fóru NaKole.cz (viz Levný velomobil podruhé) jsem s úžasem četl na jaké obecnosti lze čerpat granty a jak lze grant úspěšně vyčerpat bez jakéhokoli hmatatelného praktického výsledku či aspoň nového konceptu.
  Tento postup mi připadá v akademické oblasti celkem častý. Bez skutečného se seznámení s existujícími komerčními řešeními a jejich nastudování se pustit do vynalézání toho, co jiní dávno už znají, ba dokonce to úspěšně vyrábí a prodávají. A obhájit to jako přínosný projekt. Viděl jsem kdysi jinde dokonce diplomovou práci jejíž výsledkem byl převratný poznatek, že kolo se řízeným zadním kolem je nesmysl. Fakt zjištěný prakticky návrhem kola, stavbou prototypu a testem jízdních vlastností. Ó jak skvělý poznatek hodný roku práce :-) Fungování akademiků je prostě nádhera.

  Ale vraťme se k velomobilům. Mám poměrně rozsáhlý archiv fotek existujících velomobilů, během cestování po evropě s azub lehokoly jsem se v lecčems už svezl a sněním o svém vlastním velomobilu a surfováním po webu po světě velomobilů a jejich stavitelů jsem strávil docela dost času. Zkusím zde postupně pro potěchu a prospěch dalších zájemců o velomobil zveřejnit svoje nápady, názory a nasbírané linky a fotky. Doufám, že některé budou aspoň pro někoho novinkou a pomohou mu. Začnu překladem příspěvku, který jsem nedávno poslal do konference na téma konstrukce kolektivního designu velomobilu Velomobile na hupi.org.

  Jsem čerstvý uživatel velomobilu Allight Alleweder A3 a moje stávající zkušenosti s ním jsou:
  - ochrana před počasím - Co si nejvíc užívám je téměř uzavřená karoserie, i při teplotách pod nulou jsem v pohodě a jezdím v tričku s dlouhým rukávem a tenké šusťákové bundě
  - rychlost - Alleweder umí být skutečně rychlý ve sjezdu, výborně drží získanou rychlost na rovině a je do kopců horší než jakékolikv jiné kolo, které mám. Je horší, ale není to nepřijatelné a všechny místní kopce (Klecánky - Klecany, Vltava - Ládví ...) jsem zatím dokázal vyjet.
  - schopnost vozit náklad - Jsem zvyklý na skládací kolo Brompton s jeho skvělou nacvakávací brašnou C-bag (viz PrahouNaKole - Láďova cesta k xtracycle) příležitostně používaný s nákladním vozíkem (viz Bicycle(R)evolution). S touto kombinací téměř neexistuje nic, co bych nedokázal odvézt. Pro velmi velké věci a moje kluky a ženu mám nákladní kolo Xtracycle. Alleweder není schopen pojmout ani nijak extra velký C-bag. Jeho prostor pro náklad není celkově nijak malý, ale je velmi pitomně tvarovaný. Je možné nakládat jen jednotlivé úzké věci. Výsledkem je, že ze C-bag musí ven notebook a oblečení a je třeba je jednotlivě nastrkat do štěrbin okolo zadního kola v prostoru za sedačkou.

  Takže pro ideální velomobil bych si přál o dost větší nákladový prostor. Velo by mělo umět převézt najednou Brompton a C-bag. Asi to zní radikálně a vypadá to moc, ale je to náklad, který často převážím a má-li velomobil být náhradou auta, měl by si s takovým nákladem umět poradit. Žijeme za městem a snažím se používat pro svou přepravu kolo. Poměrně často jsem ale okolnostmi nucen např. jet ráno se ženou autem. Ona se v poledne autem i vrátí a já jedu večer na kole (skládačce brompton, kterou jsem si ráno vzal sebou). To s velomobilem funguje stejně. Jindy ovšem jedu na kole (tj. teď ve velomobilu) a nečekaně odjedu autem. Pak druhý den chci jet zase na kole tj. vzít si skládačku a večer se ale vrátit velomobilem i s ní. Mimochodem brompton s nacvakávací taškou není náklad nijak extra veliký. Moje kolo pro mimořádné náklady je nákladní kolo Xtracycle. Má super systém přídavných dílů pro převoz příliš dlouhých nebo příliš širokých věcí (viz Xtracycle Wideloaders). Tyhle díly na kole nejsou pořád, ale xtracycle má systém přípojných bodů pro doplňky, které jeho schopnosti rychle a jednoduše ještě znásobí.

  Jak by měl podle mě vypadat ideální velomobil?
  - Stejně nízký jako Alleweder.
  - Stejný koncept Head Out jako Alleweder - ochrana je dostatečná
  - Nákladový prostor aspoň tak velký jako asphalt tretboot od Haralda Winklera (viz Youtube Asphalt tretboot 360 a Asphalt tretboot kofferraum)
  - Nebo nákladový prostor jako velocar od lightfoot recumbents (viz Lightfoot velomobiles)
  - Xtracycle wide and long loaders compatible - tj. mít přípravu pro Wideloaders (viz zase Xtracycle wideloaders)
  - Ocelový rám svařený z jackelu podobně lowtech konstrukce jako používá atomic zombie (viz Atomic Zombie)
  - Kapotáž z karimatkové pěny jako dělá John Tetz (viz John Tetz's ZoteFoam manual) nebo kapotáž z coroplastu (viz zase Lightfoot velomobiles)
  - Čím si nejsem jistý je, zda velomobil má být odpružený nebo ne. Pravděpodobně ano a pak by měl používat osvědčený systém moderních velomobilů tj. nezávislé zavěšení McPherson jako je na Alleweder. Ovšem moje zkušenost se skládacími koly Dahon říká, že mozná stačí použít objemnější obutí jako schwalbe big apple.

  Z přiložených odkazů je vidět, že všechny složité otázky už někdo vyřešil a všechny koncepty vyzkoušel a dokonce se z nich většina i někde komerčně vyrábí. Stačí existující poznatky smíchat novým způsobem a postavit a jezdit.


  ( Celý článek! | Autor: administrator | Informační e-mailVytisknout článek )

    Novinky

  12.09.2007: Setkání lehokol 2007
  Sraz je od 14.-16.9 v Suchém u Boskovic. Podrobnosti tady.
  Czech Recumbent meeting in Boskovice 14th-17th september more here.

  23.12.2006: Novoroční vyjížďka 1.1.2007 12:00
  I letos (pardon příští rok) pojedeme na novoroční vyjížďku. Sraz je 1.1.2007 ve 12:00 na konečné metra Zličín. Kontaktní email je lehokolo(chcipla ryba)seznam.cz na hlavniho organizatora Jakuba. Lehni!

  22.09.2006: Prodám vzpřímený tandem
  Amatérsky vyrobený ze dvou MTB osazení Shimano Exage 400 LX 7speed. Jen do dobrých rukou za 5000 Kč.
  Máme ho rádi, ale ... máme nový ... lepší (... ten se nezakecá).
  Fotky zde Tak tandem je prodán. Sorry


    Facebook

  Masal Oku Dalaman Airport Transfers Marmaris Airport Transfers Fethiye Airport Transfers oludeniz Airport Transfers Içmeler Airport Transfers
  Ucuz Sms Onay | Mobil Onaylama

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

  Další skvělá kola najdete na: Skládací kola | Brompton
  Skládací kola na VeloRama.cz| Skladaci kola Brompton na Velorama.cz
  Městské kolo CityVelo.cz